Popularizace vědy je práce, která je pro většinu lidí prakticky „neviditelná“. V Akademii věd České republiky jsou si však vědomi, že i za zprostředkování informací ze světa vědy stojí často velký kus práce.
A nás těší, že akademici letos v soutěži SCIAP 2011 v kategorii Periodikum ocenili právě 21. STOLETÍ.
Díky popularizátorů připravujícím výstavy, internetové stránky, televizní a rozhlasové pořady či časopisy by se totiž informace o práci vědců v terénu a laboratořích nikdy nedostaly k těm, jimž jsou z velké části určeny.
Akademie věd České republiky, se proto letos rozhodla poprvé vyhlásit soutěžní přehlídku SCIAP, v níž hodnotila nejlepší projekty v oblasti popularizace vědy na území ČR realizované v českém jazyce v období od 1. 11. 2010 do 31. 10. 2011. Náš časopis se zde octl ve velmi dobré společnosti.
Co je vlastně SCIAP?
O tom, o co vlastně v soutěži SCIAP jde, vypovídá mnohé již jeho název. Pomrkává z něj klíčové, původně latinské slovíčko „scientia“. Nechme však mluvit Ing. Leoše Kopeckého ze Střediska společných činností AV ČR, který je „duchovním otcem“ celého projektu.
„SCIAP jsem vytvořil spojením slov SCIence a APproach,“ vysvětluje Kopecký.
Čtenáři znalí „mateřského jazyka“ současné vědy, kterým je pochopitelně angličtina, již vědí, že v soutěži má jít především o propagaci a šíření vědeckého přístupu („approach“) k řešení problémů, tedy vědeckého pohledu na svět.
Taková propagace však potřebuje i své pěšáky, tedy lidi stojící na druhé straně kamery, mikrofonu či dlouhé hodiny a dny vymýšlející, jak připravit úspěšnou vědeckou výstavu.
Věda žije! Po celé republice!
Letošní ročník, který lze považovat za ročník v podstatě pilotní, snad i samotné pořadatele překvapil. Mimo jiné totiž ukázal, že zájemců o vědu a techniku je u nás skutečně velké množství.
„Celkově do soutěže bylo přihlášeno celkem 56 příspěvků od 35 soutěžících, z nichž 12 bylo z Akademie věd ČR,“ popisují vyhlašovatelé soutěže. Pozitivní zprávou je, že se soutěže se zúčastnili nejen etablované instituce, jako je Česká televize, Český rozhlas či řada jednotlivých ústavů Akademie věd ČR, ale i početný zástup menších, přesto však skvěle připravených projektů, které zdaleka nemají kořeny jen v Praze.
Vyhlášení výsledků, jež se konalo na sklonku loňského roku v pražské Bubenči v reprezentačních prostorách vily Lanna, patřící Akademii věd ČR, přineslo velkou radost i do naší redakce. V kategorii „Periodikum“ jsme se si odnesli ocenění za 1. místo.
Náš dík patří nejen porotcům soutěže, ale zejména vědcům, s nimiž spolupracujeme a zejména vám, našim čtenářům, kteří se námi každý měsíc vydáváte pátrat po tajemstvích světa kolem nás již od roku 2003.
Třikrát sláva a nyní zase do pilné práce!
Vítězové letošního ročníku:
Kategorie PERIODIKUM: RF HOBBY, 21. STOLETÍ, revue objevů, vědy, techniky a lidí
Kategorie EXPOZICE: Národní muzeum, Vynálezci a vynálezy
Kategorie AUDIO/VIDEOPOŘAD: Česká televize, týdeník popularizující vědu PORT
Kategorie INTERNET: Český rozhlas Leonardo, web Českého rozhlasu Leonardo
Kategorie OSTATNÍ: Středisko společných činností AV ČR, Týden vědy a techniky
Mimořádné ocenění: Michael Londesborough, Popularizace vědy: obecné strategie