
Vzácný druh obrovské želvy, o němž se předpokládalo, že na souostroví Galapágy vyhynul před 150 lety, zřejmě v zapadlých zákoutí na ekvádorském souostroví stále žije. Vědci to zjistili z genetické analýzy DNA. Želva sloní (Chelonoidis elephantopus) se podle genetiků z Yaleovy univerzity vyskytuje na Isabelině ostrovu, 200 km od původního a jediného místa výskytu, ostrovu Floreana, kde želvy také popsal Charles Darwin. Badatelé našli genetický vzorec v DNA přímých potomků tušených 38 želv sloních.
Na Isabelině ostrovu vědci v roce 2008 odebírali krev divokým želvám a porovnávali jejich DNA s DNA uloženou v databázi. Z více než 1 800 vzorků zkoumaných želv analýza odhalila známky genetického kódu želvy sloní u 84 želv.
„Vymřelá“ želva byla patrně jedním z rodičů. Ve 30 případech byly želvy mladší 15let, což je významné zjištění, neboť tyto želvy se běžně dožívají 100 let. Podle vědců je tedy velmi pravděpodobné, že domněle vyhynulí obři stále žijí. Vědci by rádi želvy instalovali zpátky na ostrov Floreana, neboť je to prý důležité pro zachování biodiverzity.