
V Izraeli vzniká vakcína proti rakovině. Zatím je ve fázi testování a právě vstoupila do třetí fáze klinických studií. Očkování, které vyvíjí firma Vaxil BioTherapeutics, by podle vědců mohlo chránit před recidivou až u 90 procent druhů rakoviny.
Pokud budou zkoušky úspěšné, lék by mohl být na trhu do 6 let. Vědci zatím lék s názvem ImMucin testují proti rakovině kostní dřeně. ImMucin je navržen tak, aby buňky sami v těle vystopovali a zničili rakovinu.
Vakcína má totiž aktivovat imunitní systém posílením lymfocytů tak, aby poznaly a zničily molekulu proteinu MUC1, který se nachází v rakovinných buňkách až u 90 procent druhů zhoubných chorob.
Vedoucí výzkumu Julian Levy řekl, že rakovina v pozdním stadiu se bude i nadále léčit chemoterapií nebo chirurgicky. Jakmile se ale nádor podaří zmenšit, tělo už bude schopné proti němu bojovat díky vakcíně. Vakcínu produkuje společnost Vaxil BioTherapeutics, který preparát vyvíjí ve spolupráci s univerzitou v Tel-Avivu.
ImMucin nyní přichází do fáze testování na velkém počtu pacientů. Pokud se lék osvědčí, čeká jej ještě série byrokratických opatření. Nejprve musí vakcínu dle svých předpisů schválit jednotlivé státy, poté se dostane v dané zemi na trh.
Jenže stále nebude dostupná – lék čekají další dvě etapy studií a budou se vyhodnocovat dlouhodobé účinky na pacienty. Úspěšné projití těmito testy pak zajistí vstup do léčby pro širokou veřejnost.