Tváře jihoamerických primátů jsou velmi pestré, objevují se různé druhy tvarů a kombinace barev. Obdivuhodným knírem se pyšní tamarín vousatý (Saguinus imperator), celý rudý obličej má zase démonický plešatý primát Cacajao calvus (na obrázku).
Některé z těchto rozdílů způsobila adaptace na prostředí, neboť hnědé a tmavší zbarvení je pro maskování výhodnější. Mnoho z opic Nového světa má však na obličejích velmi složité různobarevné vzory. Vědci chtěli zjistit proč a zmapovali pomocí softwaru k rozpoznávání obličejů tváře 129 druhů opic a hodnotili spletitost jejich barev.
Pak se zaměřili na vzorce v životním stylu primátů. Vyšlo najevo, že opice žijící v malých skupinkách nebo samostatně, inklinovali k složitějším tvářím, než ta zvířata působící ve velké tlupě. Jednodušší tváře tedy měli opice žijící ve velkých skupinách.
Vědci z těchto dat sestavili hypotézu – mnohobarevné opice (například chápani) jsou více nápadní kvůli tomu, aby mohli každý jednotlivec mohl rychle rozpoznat kolegu ze stejného druhu, protože tyto interakce jsou v pralese ojedinělé.