Mohla některá z hromadných vymírání na Zemi souviset s procesy, které se odehrávají ve vzdáleném vesmíru? Teoreticky nelze tuto možnost vyloučit, důkazy se však hledají velmi těžko. Práce takových „asto-archeologů“ však není zcela beznadějná.
Událost takového dosahu by na Zemi dokázal spustit jedině tzv. gama-záblesk, vysoce energetická exploze, která produkuje smrtící záření gama. Tyto exploze jsou ovšem extrémně vzácné a zatím byly zjištěny pouze mimo naši galaxii.
Wilfried Domainko z Institutu Maxe Placka pro jadernou fyziku v Heidelbergu nedávno provedl výpočty, které modelovaly počet možných fůzí mrtvých hvězd. Tyto fůze, které mohou vytvořit gama záblesky, se mohou objevovat zejména v takzvaných kulových hvězdokupách, které obíhají ve velké vzdálenosti okolo centra galaxie. V naší galaxii je takových hvězdokup známo 149.
Podle Domainkových výpočtů by se mohl gama záblesk objevit v naší galaxii i jednou za 500 miliónů let. Souvislost gama záblesku s hromadným vymíráním proto zdaleka nemusí být jen záležitostí bujné fantazie astrofyziků.
K potvrzení této teorie je však stále příliš daleko. Více informací by mohla přinést sonda Evropské vesmírné agentury Gaia, která by měla být vypuštěna v roce 2013.