Lidstvo vymře 4 roky po té, co vymřou včely. Tak zní citát tradičně připisovaný Albertu Einsteinovi. Možná i díky této tradované moudrosti vědci vyzkoumali, co způsobuje zvláštní dezorientaci včel a jejich následnou smrt.
Nemoc je pojmenovaná CCD (Colony Collapse Disorder – syndrom zhroucení včelstev). Postihne-li tato nemoc úl, celé včelstvo vymizí a nechá v něm jen královnu, vajíčka a několik nedospělých jedinců.
Jako možné příčiny se dosud uváděly virová nebo plísňová nákaza či jedovaté látky v některých pesticidech. Podle vědců za nemoc může parazitická muška květilka druhu Apocephalus borealis. To, že tento parazit napadá čmeláky, se ví už déle.
Nyní vědci prokázali, že parazit napadá i včely medonosné. Jak se parazit chová? Pro člověka je to poměrně drsná představa – mušky totiž kladou svá vajíčka do břišní dutiny včel.Z nich se líhnou larvy, které se usídlí u hlavy a změní včelí chování.
Ty se přestávají orientovat, v noci opustí úl a venku zahynou. „Když jsme včely nějakou dobu pozorovali, zjistili jsme, že napadaní jedinci se pohybují v kruhu bez jakéhokoli smyslu pro orientaci. Opravdu tak vznikl dojem něčeho jako zombie,“ prohlásil spoluautor výzkumu Andrew Core.
Zatím však vědci nemají návod, jak parazity zastavit. Nevědí totiž, kde a kdy včely mušky napadají. „Předpokládáme, že se to děje během shánění potravy, protože mouchy v okolí úlů nepozorujeme. To, co se ve skutečnosti děje, ale zůstává pořád tak trochu bílé místo,“ prohlásil vědec. Fenomén CCD před šesti lety poprvé zaznamenali američtí včelaři, zasáhl ale i včelstva v západní Evropě. V některých případech úbytek včel dosahoval až 90 procent.