Do řady teorií o důvodu vyhynutí dinosaurů přichází zbrusu nová hypotéza ze severošpanělské Zaragozy. Úbytek 70 % živočišných druhů před více než 65 miliony lety podle nich způsobil kyselý oceán. Vedoucí výzkumu Laia Alegretová soudí, že po dopadu asteroidu nastalo rychle okyselení povrchových vod v oceánech.
Z geologického hlediska pokles pH ve vodách mohl trvat jen krátce, měsíce až roky, a nastal výhradně v horních vrstvách oceánských vod.
Důvody, proč zvířata vyhynula, jsou vědě víceméně jasné – příčina se tradičně připisuje dopadu meteoritu do oblasti poloostrova Yucatán. Klasická hypotéza říká, že po dopadu meteoritu se do atmosféry dostalo obrovské množství prachu a plynů, což bránilo pronikání slunečních paprsků.
Zatemnění planety pak bránilo primárním producentům realizovat fotosyntézu. Konkrétně pozemským rostlinám a jednobuněčným řasám v oceánech. Teorie založené na tomto předpokladu udávaly jako období bez fotosyntézy desítky a statisíce let.
Alegretová se však zaměřila na to, přoč způsobil vyhynutí některých organismů a jiných nikoliv, či jaké byly konkrétní mechanismy, které vyhynutí způsobily a zcela nově odmítá zatemnění planety jako hlavní příčinu následného vyhynutí druhů.
Ne všechny mikroorganismy produkující fotosyntézu totiž zažily hromadný úhyn, pouze ty, které mají uhličitanovou schránku. Právě to přisuzuje Alegretová kyselému pH.
Paleontologové hromadné masivní vymření četných organismů počínaje živočichy s uhličitanovými schránkami, kterým se vlivem kyselého pH schránky rozpustily, až po mosasaury, velké ryby i amonity, vysvětlují touto rychlou změnou pH. Kyselost zároveň nezasáhla vody ve spodních vrstvách oceánu, což by rovněž vysvětlilo přežití druhů na mořském dně.