To, že přiměřené popíjení vína má příznivé účinky na zdraví, už zřejmě každý ví. Nová analýza zveřejněná v lednovém vydání časopisu The Journal of Studies on Alcohol and Drugs naznačuje, že pivo a jiné druhy alkoholu mohou být stejně účinné, jako dosud propagované vinařské výrobky.
Studie přináší důkazy, že alkoholické nápoje prodlužují život. Nešlo jen o nějakou studii – vědci zkoumali téměř tisícovku lidí po dobu dvaceti let.
Vědci studovali 802 mužů a žen ve věku 55 až 65 let. Z nich 281 bylo v kategorii slabých konzumentů vína, kteří méně než třetinu vypitého alkoholu přijali v podobě tohoto nápoje, dalších 176 byli naopak převážnými konzumenty vína a zbylých 345 tvořili abstinenti.
Uživatelé alkoholu pili v průměru jeden nebo dva alkoholické nápoje denně a vědci je sledovali po dobu 20 let. A výsledek? Pijáci alkoholu žili déle než abstinenti. Vinaři pak přežili přežili abstinenty o víc než ti, kdo dávali přednost jiným alkoholickým nápojům.
V porovnání s pijáky vína do skupiny těch, kdo raději sáhli po sklence jiného alkoholu, nejčastěji patřili starší muži, kteří byli méně fyzicky aktivní, kuřáci a příslušníci nižších sociálně-ekonomických tříd.
Po zapracování těchto faktorů rozdíl mezi umírněnými pijáky vína a jiných alkoholických nápojů zmizel. Podle hlavního autora studie, psychologa Texaské univerzity Charlese Holahana, tak může být umírněná konzumace alkoholu pro starší lidi přínosná bez ohledu na to, o jaký nápoj jde.