Nová metoda českých vědců zefektivnila výrobu a užívání prostředku proti stárnutí. Účinnou látku pomocí rotace navlékli na nanovlákna. Tímto způsobem se látka glutathion lépe v organizmu vstřebá a současně bude její výroba mnohem lacinější.
Glutathion neboli GSH je hlavní intracelulární antioxidant, který se nachází v různých buňkách v koncentraci řádově mmol/l. Patří k nejsilnějším antioxidantům, protože má silné tlumící účinky proti vzniku volných radikálů.
Jedná se o tripeptid, jenž se účastní reakcí katalyzovaných několika enzymy. Podílí se rovněž na regeneraci vitaminu E a umožňuje tak jeho antioxidační působení při ochraně buněčných membrán a lipoproteinů.
Oxidační stres vede ke snížení koncentrace GSH a k poklesu poměru redukované a oxidované formy glutathionu (GSH/GSSG). Nízký obsah GSH způsobuje stárnutí kůže a některé nemoci zažívacího ústrojí. Nachází se v buňkách živočichů a většiny rostlin i v bakteriích. Je přítomen v mase, zelenině i ovoci.
GSH se proto používá v mnoha potravinových doplňcích. Problémem je ale jeho velmi omezená vstřebatelnost ze zažívacího traktu. Proto se hledají takové formy , aby látka měla vyšší vstřebatelnost a využitelnost v organismu.
Zdá se, že jednou z takových forem budou i nanovlákna vyvinutá českými vědci, která by mohla umožnit přímé vstřebávání GSH ze sliznic ústní dutiny. Nanovlákna mají průměr menší než 1000 popřípadě 100 nanometrů.
Snadno vstřebatelná nanovlákna obsahující GSH vyrobili pomocí zařízení, které pracuje na principu rotujícího zvonu. „S odstředivou technologií mohou být nanovlákna vyráběna v podobě tenké vrstvy, nebo hmoty strukturou připomínající velmi jemnou vatu,“ řekl odpovědný řešitel projektu Róbert Hromádka. Technologie výroby nanovláken založená na odstředivém principu je rychlejší a méně nákladná než dosavadní elektrospining, což je proces využívající silného elektrického pole. Vědci ji vyvinuli s podporou českého ministerstva průmyslu a obchodu.
Vědci zkoumají GSH také v souvislosti s ochranou před ionizačním zářením a chemoterapií. Ionizační záření má význam u medicíny katastrof, nebo v každodenním životě při lékařských vyšetřeních s použitím vysokých dávek rentgenového záření. Pozitivní účinky přidávání GSH do potravy byly klinicky ověřeny.