Jistě to znáte: léto, slunce, voda a otravní komáři. Zatímco jedni mají od tohoto bzučivého hmyzu pokousané celé tělo, druzí jsou prakticky nedotčení. Podle studie holandských vědců za to můžou bakterie, které žijí na lidském těle.
Komunity mikrobů na kůži totiž hrají klíčovou roli ve tvoření specifického lidského odéru – bez nich by byl pot pro lidský čich prakticky bez vůně.. Vědci nyní tyto bakterie a další mikroorganizmy, žijící v pokožce, vyzkoušeli v experimentu s komáry druhu Anopheles gambiae sensu stricto, kteří přenášejí malárii. Kdo tedy komárům nejvíce „chutná“?
Podle výsledků Wageningenské univerzity přitahují komáry ti, kteří mají vysokou hojnost bakterií ale současně jejich nízkou diverzitu. Vědci to vysvětlují tím, že jedinci s větší rozmanitostí mikroorganismů zřejmě hostí také určitou skupinu bakterií, která vydává komáry odpuzující látku.
Výzkum se nyní zaměří právě na tento jev – objev konkrétní látky, která ubírá komáří atraktivitu by mohla být klíčem k prevenci malárie.