Domů     .Top
I včely umí být náladové
Michal Andrle
od Michal Andrle 27.12.2011

Včely medonosné žijí po lidském boku několik tisíc let. I přes to však patří k nejzáhadnějším druhům hmyzu. Britská etoložka Melissa Batesonová nedávno podrobila testům velmi důležitou otázku: dokáží i tito na první pohled prajednoduší tvorové prožívat něco, co bychom u lidí nazvali „emocí“? Její odpovědí je, že ano.

Otázka, zda jiní tvorové, než jsme my sami prožívají emoce podobné těm našim, je vskutku hlubokým filosofickým problémem. Nitro ostatních nám totiž vždy zůstává skryto – přístupné je nám pouze jejich chování či vyjadřování.

reklama

U lidí, s nimiž je možné si o jejich vnitřních pocitech promluvit, tento problém často přehlížíme. U zvířat je to samozřejmě složitější, i přes to by asi málokdo upíral svým pejskům či kočičkám emoce, které umějí dávat jednoznačně najevo.

S tvory nám tak evolučně vzdálenými, jako je hmyz, je však situace mnohem složitější.

Etoložka Melissa Batesonová z univerzity v anglickém Newcastlu se na problematiku vnitřního života živočichů specializuje. Její experimenty se soustředily na hledání emocí spojených se stresovými podmínkami.

Včelám se proto rozhodli simulovat podmínky, které by je do stresu skutečně dostat měly: útok predátora na jejich úl. Po takovém simulovaném útoku podrobili včely dvojímu testování. První bylo odebrání vzorku jejich tělní tekutiny, hemolymfy a určení obsahu „náladotvorných látek“, jako jsou neurotransmitery dopamin, octopamin a serotonin.

U „vyplašených“ včel se tato hladina ukázala být o poznání menší, než u včel nestresovaných. .

Pro testování přítomnosti  subjektivně prožívaných emocí si vědci zvolili kombinaci pozorování drobných pohybů jejich ústního ústrojí a kombinace nejrůznějších vůní, na které je předtím vycvičili. Některé z nich byly vůně lákavé, jiné měly včely naopak asociované s ohrožením.

reklama

Po simulovaném ataku na úl je vědci vystavili směsi obou vůní, která se skládala z přesně identického poměru obou složek. Většina včel ji přesto identifikovala jako „ohrožující“. Stejný typ „emoce“ po přestálém stresu je známý nejen od lidí, ale i od řady dalších obratlovců:

je obdobný vidění sklenice jako „napůl prázdné“, nikoliv „napůl plné“. Podle Batesonové svědčí tato skutečnost pro to, abychom se domnívali, že včely neměly po útoku nepřítele na úl zrovna dobrou náladu.

Předchozí článek
reklama
Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz