Domů     .Top
Evropská družice vysílá
Markéta Slomková 20.12.2011

Evropský satelitní navigační systém Galileo zaznamenal další mezník, když poprvé začal vysílat svůj navigační signál. První dvě družice systému Galileo odstartovaly do vesmíru 21. října. Aktuálně jsou uprostřed testovací kampaně, která je řízena z pozemní stanice Redu v Belgii.

Cílem kampaně je ujistit se, že družice pracují tak, jak bylo plánováno a že se na nich start nikterak negativně nepodepsal.

Navigační signály systému Galileo budou jeden po druhém aktivované. V rámci přípravy na první vysílání byly palubní zesilovače zapnuty a „odplyněny“ – tedy zahřáty tak, aby se z nich uvolnily případné zbytkové páry, které by mohly negativně ovlivňovat operační provoz.

Následovalo první vysílání. Zapnutí hlavní antény jedné z družic Galileo v pásmu L (1200 až 1600 MHz) se uskutečnilo časně ráno v sobotu 10. prosince. Testovací signál byl první družicí systému vyslaný v režimu E1, který bude od první operační fáze v roce 2014 určený pro službu Galileo Open Service.

Síla signálu i jeho podoba byly přesně v očekávaných mantinelech. Právě podoba signálu je přitom obzvláště důležitá, protože jeho modulace je nastavena tak, aby byla zajištěna spolupráce s pásmem L1 amerického navigačního systému GPS. Jinými slovy:

Galileo a GPS mohou pracovat společně. Stanice Redu umístěná v Ardenském lese byla pro kampaň vybrána díky svým dlouhodobým zkušenostem s oživováním evropských telekomunikačních družic.

Anténa pracující v pásmu L o průměru dvaceti metrů v Redu byla připravena a netrpělivě čekala na signál. Tato parabola je přitom klíčovým prvkem testování systému Galileo, neb je schopná s vysokou přesností monitorovat kvalitu a podobu navigačních signálů – ačkoliv se cílový satelit pohybuje na oběžné dráze ve výšce 23 222 km.

Dále je zde vysílací anténa v pásmu C pro testy přenosu signálu směrem ke družici – a konečně i vysílač UHF, který slouží k testování vysílání vyhledávacího a záchranného signálu.

Stanice Redu je symbolickým geografickým středem celoevropského úsilí. Monitorování a řízení družic se děje ze specializovaného řídícího střediska Galileo v německém Oberpfaffenhofenu nedaleko Mnichova.

Řízení navigačního signálu pak probíhá z druhého střediska v italském Fucinu. Testovací kampaň bude až do konce letošního roku zaměřena na první družici. Ke druhé se pozornost obrátí počátkem roku 2012. Cílem pak je mít do jara dokončené testování na oběžné dráze.

Systém Galileo je společným projektem Evropské komise a ESA, přičemž jeho cílem je poskytnout Evropě nezávislý globální družicový navigační systém. Galileo přináší nejlepší kdy do vesmíru vyslané atomové hodiny určené k navigaci – jejich přesnost je plus mínus jedna sekunda za tři milióny let – společně se silným vysílačem schopným celosvětově poskytovat přesná navigační data.

– tisková zpráva ESA –

Předchozí článek
Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz