Kokain, práškovitá, bílá, krystalická droga je alkaloid jihoamerického keře Koka pravá. Na rozdíl od jiných drog kokain nevyvolává fyzickou závislost, vedle řady vedlejších účinků, které mají vliv na zdraví člověka, způsobuje také psychickou závislost.
Ta se projevuje jako příjemná vzpomínka na drogu i po letech od posledního užívání. Vědci našli způsob, jak tuto vzpomínku vymazat pomocí laseru.
Vědci ze Ženevské univerzity se soustředili na část nervového systému nazývané centrum či okruh odměny. Tamní nervové buňky totiž spojují chování (například jídlo, sex) s pocity radosti. Informace je přenášena mezi dvěma různými částmi mozku;
jedna udržuje informaci o úrovni uspokojení a druhá registruje kontext. Tato skutečnost navždy mozek poznamená a vysvětluje, proč dokonce i po letech abstinence může člověk vyléčený ze závislosti stále cítit touhu po droze.
Při práci s myškami nadopovanými kokainem infikovali některé mozkové buňky virem, který do nich zavedl protein citlivý na světlo. Na ten bylo možné zaměřit laser. S jeho pomocí mohli vědci kontrolovat mozkovou aktivitu a vrátit úroveň přenosu informace k normálu. Tento proces se z krátkodobého hlediska ukázal jako úspěšný;
myši se ve dnech po zákroku chovaly, jako by kokain nikdy nebraly. Dlouhodobý účinek na nich budou vědci ještě zkoumat.
Riziko, které „zázračný laser“ přináší, je však nasnadě: musí se najít takový způsob, aby laser „vypálil“ jen potěšení z drogy, a ne z neškodných životních radostí.