Domů     .Top
Nejmenší parní stroj světa
Michal Andrle 13.12.2011

I když mechanismy na principu parního stroje poháněly i řadu jiných zařízení, než jen parní lokomotivy, jedna věc byla jim všem společná: všechny měly či mají rozměry přinejmenším srovnatelné s velikostí lidského těla.

To ovšem neplatí pro parní stroj, který nedávno představili inženýři z německého Stuttgartu. Velikost jejich parního stroje se měří v mikrometrech.

Ve světě technologií je běžné, že to, co funguje na velkých velikostních škálách, lze bez jakýchkoliv problémů přenést na škály výrazně menší. V makrosvětě se totiž často uplatňují jiné zákony, než jaké hrají zásadní roli v mikrosvětě.

Často využívanou možností však je, že princip zařízení zůstane stejný, jednotlivé součástky se však nahradí materiály, které jsou pro danou velikostní dimenzi příhodnější. Přesně tento postup zvolil  prof.

Clemens Bechinger z Institutu pro inteligentní systémy Maxe Plancka ve Stuttgartu a jeho kolegové z místní univerzity.

Jejich zařízení kopíruje princip tzv. Stirlingova stroje. Tento motor, vynalezený před téměř 200 lety Skotem Robertem Stirlingem, využívá k pohonu pístu periodického zahřívání a zchlazování plynového sloupce.

Německým inženýrům se podařilo principielní součástky zmenšit do velikosti mikrometrů (tisícin milimetru). Namísto bezpočetných částic plynu seč však zahříván kousek plastu  velikosti asi 3 mikrometry, píst je zase nahrazen laserovým paprskem.

Kotel, který v klasickém parním stroji zodpovídal za periodické zvyšování objemu plynu, nahradili němečtí vědci dalším laserovým paprskem.

Mikroparní stroj sice ještě nedokáže pohánět nějaké skutečně užitečné zařízení, i tak je však svým tvůrcům k užitku. „Náš troj ukázal, že v těchto dimenzích neexistují termodynamické důvody, které by zakazovaly tento způsob pohonu.

Stroj pracuje se stejnou efektivitou, jako jeho makroskopický protějšek,“ vysvětluje důvod své radosti Clemens Bechinger. Pro dizajnéry budoucích spolehlivých a vysoce účinných mikrozařízení je to jistě dobrá zpráva.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz