Dny se pomalu krátí a rtuť v teploměru se stále častěji usidluje ve spodní části pod bodem mrazu. Právě teď nastává ta správná chvíle vytáhnout krmítko pro ptáky a pořídit jim něco dobrého na zub, tedy spíše do zobáku.
Vhodné krmivo představují nejrůznější semena, zejména slunečnice nebo mák, z lidské stravy je možné se s ptáky podělit např. o ovesné vločky, strouhanou neslanou housku, strouhanou mrkev nebo lůj zavěšený poblíž krmítka.
Mezi běžné návštěvníky krmítek patří sýkora koňadra, sýkora modřinka, kos černý, pěnkava obecná, zvonek zelený, vrabec domácí nebo strakapoud velký, ale objevit se mohou i vzácní zimní hosté ze severní Evropy brkoslav severní nebo pěnkava jikavec.
Jejich pozorování na krmítku určitě přináší větší radost než sledování aktuálních politických tahanic a afér v televizi. Díky krmítku se nejen ptáky naučíme poznávat, ale také se dozvíme zajímavé informace o jejich chování.
Zimní přikrmování může za mimořádně tuhých zim pomoci zachránit mnoho ptačích životů. Největší přínos má v době, kdy se teploty drží dlouhodobě pod bodem mrazu nebo se vytvoří souvislá sněhová krusta. Dokladem je i vyšší počet ptactva vyhledávající předkládanou potravu v tomto období.
Jakmile se teploty vyhoupnou zpět nad bod mrazu, zmenšují se i fronty u krmítka.
Pokud krmítko ještě nemáte, můžete si jej vyrobit doma podle návodu na webu České společnosti ornitologické (www.birdlife.cz/index.php?ID=42), případně ho zakoupit ve specializovaných prodejnách nebo prostřednictvím internetu (např. www.zelenadomacnost.com).
Pro zajištění bezpečnosti ptáků při krmení je nutné, aby bylo umístěno na přehledném a dostatečně klidném místě minimálně 1,5 metru nad zemí a alespoň 2 m od nejbližšího stromu. Na stromě je vhodné krmítko zavěsit pomocí drátu nebo provázku za větev. Na takto zavěšené krmítko se kočka nebo kuna nedostane.
Vhodné krmivo představují jakákoliv semena (slunečnice, proso, konopí, mák nebo lněné semínko), oblíbená jsou drcená jádra vlašských a lískových ořechů. Z potravin konzumovaných lidmi ptáci rádi přijmou ovesné vločky, strouhanou neslanou housku, strouhanou mrkev, jablko a jiné ovoce, tvaroh, vnitřní sádlo nebo lůj.
Na krmítko určitě nepatří plesnivé potraviny, slané, kořeněné a uzené výrobky, ani přepálený tuk. Možností je také zakoupit ve specializovaných prodejnách míchané směsi pro krmení ptáků. Oblíbenou zimní aktivitou je přikrmování vodních ptáků – labutí, kachen, lysek nebo racků.
Nejvhodnějším krmivem pro tyto ptačí druhy je měkké, ale ne zcela čerstvé pečivo, lze je krmit i nesolenými vařenými těstovinami. Pečivo nesmí být tvrdé, aby si ptáci neporanili jícen, a mělo by být rozdrobené na menší kousky.
Zimní přikrmování nejen pomáhá ptákům, ale současně může přispět k dobré náladě u vás doma, zejména pokud máte malé děti. Společně vytvořené krmítko vždy udělá tu největší radost a pozorování ptáků při krmení vás utvrdí v tom, že jste udělali dobrou věc i pro přírodu.
-tisková zpráva ČSO-