Domů     .Top
Přikrmování pomáhá ptákům i lidem
21.stoleti 7.12.2011

Kdo dosud nezačal se zimním přikrmováním ptáků, měl by začít právě nyní. Na mnoha místech republiky zůstává ležet první sníh a ptáci tak mají ztížený přístup k potravě.

Dny se pomalu krátí a rtuť v teploměru se stále častěji usidluje ve spodní části pod bodem mrazu. Právě teď nastává ta správná chvíle vytáhnout krmítko pro ptáky a pořídit jim něco dobrého na zub, tedy spíše do zobáku.

Vhodné krmivo představují nejrůznější semena, zejména slunečnice nebo mák, z lidské stravy je možné se s ptáky podělit např. o ovesné vločky, strouhanou neslanou housku, strouhanou mrkev nebo lůj zavěšený poblíž krmítka.

Mezi běžné návštěvníky krmítek patří sýkora koňadra, sýkora modřinka, kos černý, pěnkava obecná, zvonek zelený, vrabec domácí nebo strakapoud velký, ale objevit se mohou i vzácní zimní hosté ze severní Evropy brkoslav severní nebo pěnkava jikavec.

Jejich pozorování na krmítku určitě přináší větší radost než sledování aktuálních politických tahanic a afér v televizi. Díky krmítku se nejen ptáky naučíme poznávat, ale také se dozvíme zajímavé informace o jejich chování.

Zimní přikrmování může za mimořádně tuhých zim pomoci zachránit mnoho ptačích životů. Největší přínos má v době, kdy se teploty drží dlouhodobě pod bodem mrazu nebo se vytvoří souvislá sněhová krusta. Dokladem je i vyšší počet ptactva vyhledávající předkládanou potravu v tomto období.

Jakmile se teploty vyhoupnou zpět nad bod mrazu, zmenšují se i fronty u krmítka.

Pokud krmítko ještě nemáte, můžete si jej vyrobit doma podle návodu na webu České společnosti ornitologické (www.birdlife.cz/index.php?ID=42), případně ho zakoupit ve specializovaných prodejnách nebo prostřednictvím internetu (např. www.zelenadomacnost.com).

Pro zajištění bezpečnosti ptáků při krmení je nutné, aby bylo umístěno na přehledném a dostatečně klidném místě minimálně 1,5 metru nad zemí a alespoň 2 m od nejbližšího stromu. Na stromě je vhodné krmítko zavěsit pomocí drátu nebo provázku za větev. Na takto zavěšené krmítko se kočka nebo kuna nedostane.

Vhodné krmivo představují jakákoliv semena (slunečnice, proso, konopí, mák nebo lněné semínko), oblíbená jsou drcená jádra vlašských a lískových ořechů. Z potravin konzumovaných lidmi ptáci rádi přijmou ovesné vločky, strouhanou neslanou housku, strouhanou mrkev, jablko a jiné ovoce, tvaroh, vnitřní sádlo nebo lůj.

Na krmítko určitě nepatří plesnivé potraviny, slané, kořeněné a uzené výrobky, ani přepálený tuk. Možností je také zakoupit ve specializovaných prodejnách míchané směsi pro krmení ptáků. Oblíbenou zimní aktivitou je přikrmování vodních ptáků – labutí, kachen, lysek nebo racků.

Nejvhodnějším krmivem pro tyto ptačí druhy je měkké, ale ne zcela čerstvé pečivo, lze je krmit i nesolenými vařenými těstovinami. Pečivo nesmí být tvrdé, aby si ptáci neporanili jícen, a mělo by být rozdrobené na menší kousky.

Zimní přikrmování nejen pomáhá ptákům, ale současně může přispět k dobré náladě u vás doma, zejména pokud máte malé děti. Společně vytvořené krmítko vždy udělá tu největší radost a pozorování ptáků při krmení vás utvrdí v tom, že jste udělali dobrou věc i pro přírodu.

-tisková zpráva ČSO-

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz