Vesmírný dalekohled Kepler americké NASA objevil první planetu v „obyvatelné zóně“. Planeta obíhá kolem hvězdy podobné Slunci a na jejím povrchu může existovat voda v tekutém skupenství. Spolu s ní objevil dalších 1000 nových planetárních kandidátů.
10 z nich, které mají váhu podobnou Zemi a obíhají hostující hvězdu, se vědci zaměří v dalším pozorování. Novou planetu, která je zhruba 2,4x vetší než poloměr Země, astronomové pojmenovali Kepler-22b.
Nachází se 600 světelných let od Země a je nejmenší dosud objevenou planetou uprostřed oběžné dráhy místního „slunce“, kolem něhož oběhne za 290 dní.
„Jde o významný milník na cestě k nalezení dvojčete Země,“ řekl vědec Douglas Hudgins z americké vesmírné agentury. „Výsledky dalekohledu Kepler nadále ukazují důležitost vědeckých misí NASA, jež se snaží zodpovědět některé z největších otázek ohledně našeho místa ve vesmíru,“ dodal.
Kepler objevuje planety a kandidáty na planety měřením změn jasnosti hvězd, kolem kterým se planty pohybují. Na ověření, zda jde o planety, jsou přitom potřeba nejméně tři „průchody“ kolem hvězdy. Výsledky se pak ověřují pomocí pozemských dalekohledů a Spitzerova vesmírného teleskopu. „V případě této planety se na nás usmálo štěstí,“ uvedl William Borucki z Amesova výzkumného střediska NASA, v němž vedl tým, který planetu objevil.
„První průchod (Keplera-22b) jsme zachytili jen tři dny po uvedení sondy Kepler do provozu. Určují poslední průchod jsme zaznamenali loni touto dobou,“ dodal.
NASA poprvé o planetě informoval letos v únoru spolu s dalšími planetárními kandidáty v obyvatelných zónách. Kepler-22b je prvním z těchto těles, jež se podařilo potvrdit jako planetu. Nachází se 600 světelných let od Země, uvedla NASA. Krouží kolem planety připomínající Slunce, byť je o něco menší a chladnější.
Jeden oběh trvá 290 dní. Vědci zatím nevědí, jaký má planeta povrch.