„Vydavatelé mají důvody k pozměňování fotografií, protože chtějí prodat produkt. Ale zašli už moc daleko,“ říká specialista ve forenzní fotografii Hany Farid z Darthmouthské univerzity, který představil novou pomůcku pro odhalení retuší.
Jeho program stanoví přesné množství změn, které retušéři v digitálních snímcích provedli a každou fotografii pak ohodnotí. Podle profesora Faridy totiž nerealistické fotografie ultraštíhlých a nepřirozeně vypadajících lidí mají negativní vliv na vnímání těla a jsou spoluodpovědné za poruchy příjmu potravy.
Počítačový program vyvinul spolu s kolegy analýzou 468 originálních a retušovaných snímků. Tím získal matematický opis alterací provedených na vzhledu a tvaru těla. Počítač pak ohodnotí snímek na stupnici od 1 do 5, kdy nejvyšší číslo označuje také nejvíce provedených úprav. K validaci svých aritmetických dat vědci zapojili 50 lidí, kterým dávali ke zhodnocení míry retuší náhodně vybrané snímky.
Hodnocení počítače a lidí spolu těsně souviselo, čímž vědci dokládají, že jejich model funguje. Byť je důvod vývoje analyzátoru retuší diskutabilní, o program už má zájem britská vláda, která chce prosadit jakési známkování retušovaných fotografií v tisku.