Technologii výpočetní tomografie (CT) jsme zvyklí nacházet především v lékařských zařízeních. Své využití však tato radiologická metoda nachází i v odvětvích, která s lidským či jiným živým tělem přímo nesouvisejí.
Nedávno byl do rentgenového zařízení umístěn i jeden z produktů dílny italského houslařského mistra Antonia Stradivariho (1644 – 1737).
Člověkem, kterého napadlo dát jeden z nejlepších a také po právu nejslavnějších kousku Stradivariho dílny, nástroj zvaný Betts Stradivarius (vyrobené roku 1704) pod rentgenový paprsek výpočetní tomografie, byl radiolog Steve Sirr ze zdravotnického zařízení FirstLight Medical Systems v americké Minnesotě.
3D scanování mělo napomoci určení přesného tvaru, struktury žeber, hustoty dřeva a přesného objem vzduchu ve vnitřní části nástroje.
Skvělé výsledky, které získal, jej však přesvědčily, aby spojil své síly s houslařem Steve Rossovem, a společně tak vytvořili zatím nejdokonalejší kopii tohoto dokonalého nástroje. V současné době mají za sebou již čtvrtou kopii a jak tvrdí Rossov, jistě nebude poslední. „Dnešní hudebníci si již vlastnictví stradivárek nemohou dovolit.
Je proto důležité, aby mohli mít k těmto jedinečným nástrojům stále přístup,“ vysvětluje americký houslař.