Britští vědci popírají dosavadní teorii vývojové psychologie, jejich výsledky totiž prokazují, že smích je lidem vrozený. Dosud platná teorie, že smích je „emoční projev dítěte, který se objevuje ve 4 měsících jako reakce na silné hmatové počitky, později i na sluchové podněty a ke konci období i na zrakový kontakt“, se zřejmě bude muset přepsat.
Vědci nahrávali děti pomocí ultrazvuku ještě v dělohách svých matek. Analýza s využitím systému rozpoznávání emocí v lidské tváři (FACS) amerického psychologa Paula Ekmana jim umožnila určit výrazy spojené se smíchem a pláčem.
Ve 34. týdnu těhotenství, tedy více než měsíc před porodem, už byly tyto výrazy jasně rozpoznatelné.
Nadja Reisslandová z Durhamské univerzity s týmem kolegů zaznamenala postupné objevování pohybů obličeje, které začínají ve druhém trimestru a umožňují vytvoření všech prvků smíchu kolem 30. týdne těhotenství.
Svá zjištění vědci publikovali v časopise PloS ONE. „Mimické pohyby byly spontánní a nemohl je vyvolat ultrazvuk, protože děti si ho pravděpodobně ani nebyly vědomy,“ řekla Reisslandová. „Abychom vyloučili možnost vnějšího vlivu, rozhodli jsme se raději zvolit tento přístup, než abychom studovali předčasně narozené děti,“ dodala.