Vědci se desítky let shodují v tom, že se současný pes vyvinul domestikací vlka, dosud se však neshodli, kdy a kde k tomu došlo. Nyní zveřejněné výsledky aktuální studie tvrdí, že k domestikaci došlo poprvé v Asii.
„Analýzou Y-chromozomu jsme potvrdili, žer první vlci byli domestikování v Asii, konkrétně v jižní oblasti řeky Jang-c‘-ťiang v jižní Číně,“ řekl Peter Savolainen, badatel evoluční genetiky. Savolainenova data z Y-chromozomu podporují předchozí výsledky testů mitochondriální DNA, ta se dědí pouze od matky a je výhodná ke studiu evolučních vztahů.
„Tato data dohromady podávají pravdu přesvědčivý důkaz, že psi pochází z jihoasijského regionu,“ doplnil.
Dřívější výzkumy, prezentované v časopise Nature, však tvrdily něco jiného – podle nich se stal z vlka pes na Blízkém Východě. Tyto závěry ale Savolainen vyvrací. „Žádná z těchto studií neanalyzovala vzorky z jihoasijského regionu, důkazy z jižní Asie byly prostě přehlédnuté,“ dodal genetik.
Ve své studii analyzoval s mezinárodním týmem DNA psích samců z celého světa. Zhruba polovina genofondu byla sdílena všude na světě, zatímco pouze vzorky z regionu jižní Jang-c‘-ťiang měl celý rozsah genetické rozmanitosti.
„To ukazuje, že genetické fondy na ostatních místech světa s největší pravděpodobností pocházejí právě odsud.“ dodal.