Vědci vůbec poprvé objevili dvě oblaka takzvaného primordiálního plynu. Tento zvláštní plyn vznikl v prvních minutách po Velkém třesku. Díky objevu mohli astronomové analyzovat jeho složení, které potvrdilo původní teoretické předpovědi a podává přímé svědectví podporující moderní kosmologické vysvětlení původu částic ve vesmíru.
V průběhu Velkého třesku byly vytvořeny jen nejlehčí chemické prvky, vodík a helium. Těžší chemické prvky vznikly až za další stovky milionů let. Doposud vědci detekovali těžší prvky kdekoliv ve vesmíru.
„Starodávný materiál jsme hledali dlouho bez úspěchu. A toto je vůbec první případ, kdy se nám podařilo pozorovat původní plyn, který není kontaminovaný těžšími prvky, utvořenými uvnitř hvězd,“ řekl člen týmu astronomů a profesor astronomie na Kalifornské univerzitě J. Xavier Prochaska.
„Chybějící kovy nám poskytují informaci o tom, že se skutečně jedná o prvotní plyn ve vesmíru,“ dodal.
Astronomové objevili tato dvě oblaka primordiálního plynu pomocí analýzy světla vzdálených kvasarů. Použili při tom spektrometr Hires na dalekohledu Keck v havajské observatoři. Vědci rozložili intenzivní světlo kvasarů do spektra o různých vlnových délkách a zkoumali, které vlnové délky byly absorbovány materiálem mezi kvasarem a dalekohledem.
Každý prvek se pak specificky projevuje jako tmavé čáry ve spektru. A právě ve spektru plynného oblaku zjistili astronomové pouze přítomnost vodíku a jeho těžšího izotopu deuteria.