
V našem podnebném pásmu je právě nevlídný podzim, a Českou kotlinu navíc obklopuje smog. Ani se nemůžeme divit zprávě Světové meteorologické organizace, podle které koncentrace skleníkových plynů dosáhla letos rekordních hodnot, koncentrace oxidu uhličitého dosáhla 389 částic CO2 v milionu částic atmosféry (ppm), což je nejvyšší hodnota od začátku průmyslové revoluce v polovině 18. století. Vedle koncentrace oxidu uhličitého, která od doby před průmyslovou revolucí stoupla o 39 %, se o 20 % zvýšila také koncentrace oxidu dusného a dokonce o 158 % koncentrace metanu.
Současné výsledky předčily nejčernější prognózy OSN z roku 2001. Skleníkové plyny jsou podle převažujícího vědeckého názoru odpovědné za globální oteplování. Ze 63 % se na něm podle vědců podílí CO2, podstatný vliv však mají i oxidy dusíku nebo metan. .
Z Curychu nyní přichází optimističtější zpráva. Městskému smogu uleví dlažební kostky.
Stačí do dlažby přidat oxid titaničitý. TiO2. Chemická sloučenina kyslíku a titanu, způsobuje totiž chemický proces zvaný fotokatalýza, který odbourává jedy jako jsou oxidy dusíku nebo formaldehyd. TiO2 funguje vlastně jako katalyzátor poháněný slunečním (či UV) zářením. V přírodě se vyskytuje v několika minerálních formách.
Uměle připravený oxid titaničitý označovaný jako titanová běloba má široké použití jako pigment do nátěrových hmot, a před pěti lety začali s přimícháváním TiO2 do cementu experimentovat italští vedci.
V Evropě už jsou položené první dlažební kostky. Například v Nizozemsku vědci z tamní Eindhovenské technické univerzity prokázali, že ve výšce 1,5 metru nad dlažbou klesla koncentrace dusíku o 25 až 45 %.
Nyní probíhá velký experiment přímo v provozu. V září zahájil tým evropských specialistů pokus v bruselském tunelu, jímž denně projede 25 000 aut. Sto metrů dlouhý úsek je omítnutý cementem s TiO2 a nasvícený UV lampami. Na výsledky si počkáme do jara.