Vědci z Univerzity v Jižní Karolině zjistili, že běžný cytomegalovirus (CMV, viz obrázek), který má zhruba polovina populace, vyvolává rakovinu. Podle výsledků CMV způsobuje většinu běžných rakovin slinných žláz a bude pravděpodobně vyvolávat i další typy rakovinného bujení.
Cytomegalovirus je rozšířený v populaci po celém světě a v organismu dlouhodobě přetrvává. CMV patří do skupiny lidských herpesvirů a jeho přenos probíhá těsným kontaktem slinami, pohlavním stykem, možný je i přenos krví.
Také se přenáší od matky na plod či novorozence. Promořenost světové populace kolísá od 40 do 100 %, s věkem stoupá. Pacienti, kteří mají vysoce oslabenou imunitu, mohou díky infekci CMV i zemřít. Infekce však často projde bez příznaků nebo vyvolá nemoc podobnou chřipce či monenukleóze.
Ovšem nyní se přišlo na to, že CMV v těle vyvolává rakovinné bujení u zdravých buněk a nebo podporuje tvorbu tumorů. Patří tak mezi 10 známých onkogenních virů, tedy virů, které vyvolávají rakovinu. Při testu amerických vědců vir rozvinul rakovinu ve žlázách čerstvě narozených myších.
Podle vědců toto zjištění dává jasné výsledky pro další farmakologický výzkum a následnou léčbu tumorů.