Povrch Marsu poté, co svoji nadmíru úspěšnou misi ukončily „rovery“ Spirit a Opportunity, nezůstane dlouho bez pojízdného průzkumníka. Americká NASA připravuje další pojízdnou laboratoř Mars Science Laboratory (MSL), někdy nazývanou i jako Curiosity.

V porovnání s předchozími průzkumníky však bude MSL asi pětkrát těžší a ponese desetkrát více vědeckých přístrojů. Bude i znatelně větší. Zatímco Opportunity a Spirit měřily na délku 1,5 metru, je MSL takřka dvojnásobný a velikostí by se dal srovnat se známým automobilem Mini Cooper, kterým jezdí ve svých groteskách britský komik Rowan Atkinson alias Mr. Bean.
Hledání bakterií „v kupce sena“
Na povrch Marsu si MSL s sebou přiveze více přístrojů a pomůcek než jakákoliv předchozí mise na rudou planetu.
Curiosity nebude hledat pověstnou jehlu, ale zaměří se na pátrání po možnostech mikrobiálního života na povrchu Marsu. Kromě toho k dalším úkolům patří zjištění charakteru klimatu na Marsu, geologického základu planety a příprava budoucího potenciálního průzkumu Marsu lidskou posádkou.
Přístroje na palubě MSL budou patřit vědeckým organizacím z celého světa. Kromě USA se projektu účastní i Kanada, Německo, Francie, Španělsko či Rusko.
Předpokládaná životnost nového „marsochodu“ je jeden marsovský rok, tedy necelé dva roky pozemské (685 dní). Podle vědců by MSL měl během této doby prozkoumat území větší než Spirit a Opportunity.
Náklady na projekt, jehož start je v době uzávěrky tohoto čísla odhadován na listopad či prosinec letošního roku, se vyšplhaly zhruba na 2,5 miliardy dolarů.

Jaký je MSL?
Délka 2,7 m
Hmotnost 900 kg (včetně cca 80 kg vědeckých přístrojů)
Průchodnost překážky vysoké až 75 cm
Max. rychlost 90 m/hod. v terénu
Průměrná rychlost 30 m/hod.
Očekávaná ujetá vzdálenost minimálně 19 km