Muži často přezdívají svému orgánu „mužská chlouba“. Viděno delší historickou perspektivou se však dnešní muži zas až tak moc chlubit nemohou. Jejich paleolitičtí předkové si totiž příslušné partie zdobili tak, že nakonec připomínaly ty nejbláznivější „úlety“ současného umění.
Tvrdí to alespoň španělští odborníci, kteří analyzovali nejrůznější artefakty z doby mezi 38 – 11 000 lety.
Hlavním autorem studie byl vedoucí urologického oddělení univerzitní nemocnici ve španělském Getafe Javier Angulo. Společně se svými kolegy Marcosem García-Díezem a Marcem Martínezem studovali paleolitické umění, nalezené na nejrůznějších místech Evropy, které do nějaké míry zobrazovalo oblast mužských genitálií.
Na řadě z nich nalezli vědci zřetelné „ozdoby“ v podobě jizev, tetování (zejména geometrickými tvary) či piercingu. Vědci věří, že je vysoce pravděpodobné, že značky zanechané na falech nebyly pouze dekorací v rámci uměleckého díla, ale realisticky odrážely ztvárňovanou skutečnost.
„Některé byly možná součástí nám neznámého kódu, jiné mohly mít zase čistě dekorativní význam. Podobný typ zdobení nalezneme i u řady dnešních „primitivních“ kmenů,“ nedá se ve svém náhledu na interpretaci dávného umění zviklat Angulo.