Astrobiologové hledají ve vesmíru metanol. Pro člověka jedovatá látka CH3OH je podle vědců z Rensselaerova polytechnického institutu zřejmě jedním z chybějících dílů řetězce vedoucího k poznání vzniku života. Výskyt metanolu ve vesmíru by mohl také odhalit místo, kde by se mohl, za dodržení série podmínek, rozvinout život.
Metanol, nejjednodušší molekula alkoholu, se skládá z uhlíku, kyslíku a vodíku. Podle zprávy, kterou vědci publikovali v Astrophysical Jurnal, metanol díky svému složení totiž vede ke vzniku složitých organických látek v mezihvězdném prostoru.
Během svého letitého výzkumu vědci stvořili mapu výskytu metanolových molekul u mladých hvězd.
Metanol by mohl přispět ke vzniku života za dodržení přísných fyzikálních podmínek. Vytvoří se díky reakci oxidu uhelnatého s vodíkem. Ve vesmíru se tvoří nejčastěji na povrchu prachových zrn a ty se zase vyskytují u mladých hvězd.
Právě u mladých hvězd je v prachoplynovém mračnu těchto stavebních látek dostatek. Pak už záleží na teplotě a tedy na rychlosti, jestli na zrnech k reakci a vytvoření složitějších látek vůbec dojde. Za vhodných podmínek pak může nastat doslova řetězová reakce, která vede k zárodkům organické hmoty.
Vědci se také zabývali výskytem metanolu při vzniku naší galaxie. „Cestu v čase“ jim umožní komety, neboť mají ve svém jádru látky v podobném poměru, v jakém tomu bylo před miliardami let. Vyšlo najevo, že při formování naší sluneční soustavy bylo metanolu mnohem méně, než v současnosti pozorovaných prachoplynových oblacích. Podle tohoto úhlu pohledu má vznik života nemalou naději.