Vlajkovou lodí dánské společnosti Lego Group je řada stavebnicových produktů, které na sebe v poslední době často berou podobu známých a oblíbených filmových či literárních postav.
První kostičky podobné těm, jež znají dnešní školáci a se kterými si hrají, přišly na trh již v roce 1949. Záměr tvůrců byl jednoduchý – vytvořit kostky, které se dají libovolně skládat dohromady a lze z nich tak vytvářet stavby podle momentální inspirace či fantazie.
I proto byly kostky doplňovány množstvím různobarevných dílů, minifigurkami s pohyblivými končetinami a dalším kompatibilním „materiálem“. Původně bylo Lego určeno převážně ke stavění budov, později přibyly možnosti stavby prakticky čehokoliv – automobilů, letadel, vesmírných lodí a v posledních letech i funkčních robotů.
Od potíží k rozmachu
Ovšem kostky z roku 1947 se na trhu příliš neuchytily, jejich spojování bylo poměrně složité, nedržely dostatečně pevně a vykazovaly i řadu dalších potíží technického rázu. Kostka, kterou znají děti na celém světě, spatřila světlo světa v roce 1954, o čtyři roky později byla konstrukčně vylepšena a v této podobě se vyrábí prakticky dodnes.
V současné době se v továrnách v Dánsku, Švýcarsku, USA, Jižní Koreji a České republice denně vyprodukuje přibližně 20 000 000 000 kostek všech typů. Za sekundu tak z výrobních linek sjede asi 600 dílků, což už je velikost středně složité stavebnice.
21. STOLETÍ dodává:
Název Lego je složeninou z původního dánského sloganu Leg godt! (Hraj si dobře!). Vytvořil jej zakladatel firmy Ole Kirk Christiansen (1891–1958).
Původní Lego kostky byly v letech 1949–1963 vyráběny z acetátu celulózy, jenž je znám i jako zylonit.
Současné kostky jsou vyráběny z akrylonitril-butadien-styrenu, který je méně náchylný k deformování či zabarvování, lépe odolává teplu, soli, kyselinám i dalším chemickým látkám.
Původní kostičky z počátku 50. let měly kvůli své konstrukci menší možnosti spojování a při sestavení nedržely dostatečně pevně pohromadě.
V roce 1958 byly přidány do konstrukce kostek duté trubičky, které známe dodnes a které umožňují lepší spojování (secvaknutí dohromady) a lépe drží. Nový design kostek byl patentován, stejně jako několik podobných návrhů, aby byla omezena konkurence.
V roce 1961 se ve stavebnicích prvně objevilo Lego kolečko, které umožnilo rozšířit stavbu i na modely aut (osobních, nákladních i autobusů).
Dnes se u speciálních stavebnic Lego objevují kola různých tvarů a velikostí, odpovídající svému skutečnému vzoru.