
Každý rybář nebo chovatel akvarijních rybiček zajisté ví, jak dovedou ryby úchvatně vyskakovat z vody. Nový výzkum demonstroval, že ryby jsou tyto skoky schopné stejně dobře provést i na souši. Vědci tvrdí, že dokonce i lépe, a tím vysvětlují evoluční krok:
život na Zemi pravděpodobně začal plácáním a zmítáním čistě vodních ryb po souši.
Americká studie totiž prokázala, že nervový systém ryb (který plně ovlivňuje kosti a svaly) se může přiučit novému chování na souši, přičemž nemusí změnit své fyzické vlastnosti. Vědecky zkoumali všechny ryby od pavích oček po gamburie komáří, a doložili, že též čistě vodní ryba se na souši pohybuje rutinně a s jasným cílem.
Celý výzkum inspirovala rybka halančík mangrovový (Kryptolebias marmoratus), známá svou obratností při vyskakování z rybářských sítí. Její pohyby nejsou jen náhodné pleskání. Zdá se, že ryba má všechno přesně pod kontrolou.
Při koordinovaném manévru ohne ryba hlavu proti ocasu, a vymrští se tak rybu do vzduchu. „Zdá se, že dobří rybí skokani nejsou tak zdatní v plavání,“ řekla vedoucí výzkumu Alice Gibbová, profesorka biologie na Univerzitě Severní Arizona.
„Chceme se teď podívat na kompromisy, které upřednostnily jednu schopnost před druhou,“ dodala Gibbová.