Hvězda CW Leo byla objevena již před 10 lety Patrickem Hugginsem z New York University a jeho kolegou Nicolasem Mauronem z univerzity v jihofrancouzském Montpellier. Od té doby je hojně studována několika astronomickými týmy světa, neboť je díky své vzdálenosti nejbližší hvězdou ve stádiu přeměny v červeného obra.
Přirovnání k prstencům prachu, které okolo sebe šíří umírající CW Leo (tedy před svou proměnou v červeného obra) k letokruhům stromů není samoúčelné. Hvězda neztrácí svou hmotnost rovnoměrně, ale prostřednictvím pulzů, které kolem ní vytvářejí slupky nikoliv nepodobné vrstvičkám cibule.
Prstence se totiž formují v okolí hvězdy s konstantní rychlostí a lze v nich proto číst minulost okolí hvězdy podobně, jako v průřezu vrstviček dřeva.
Vrstvy sahají až do vzdálenosti 25 000x větší, než je vzdálenost mezi Sluncem a Zemí. Vzdálenost mezi „letokruhy“ odpovídá pulzům o délce 500 – 1700 let. Leen Decin spolu se svými kolegy z Katolické univerzity v belgické Lovani zkoumali nedávno s využitím Heschelova teleskopu nejvzdálenější z vrstev.
Podle jejich propočtů začal postupný úbytek hmotnosti hvězdy a tudíž její přeměna v červeného obra před 16 000 lety.