Domů     .Top
Proč listy mění barvy?
Markéta Slomková
od Markéta Slomková 26.9.2011

Podzimní lesy jsou doslova pastvou pro oči. Rudé a žluté odstíny listů jsou však více než pěknou podívanou, kterou nám připravila příroda.  Jejich odstíny jsou zřejmě důkazem evolučního úspěchu.

reklama

Zelený list obsahuje chlorofyl, zelený pigment, jehož působení (v průběhu fotosyntézy absorbuje energii světelného záření  a používá ji k syntéze sacharidů  z oxidu uhličitého a vody) znamená první krok fotosyntézy.

Většina listů se s koncem léta a ubývajícím chlorofylem změní do žluta. Žlutá je v listech už primárně obsažena, ale po celou dobu vegetačního období je zaplavena zelenou. V červeném listu probíhají jiné „přebarvovací“ procesy, než v listu žlutém. Jak chlorofyl v listech ubývá, i tyto listy se také mohou proměnit do žluta.

Tomuto zvratu ale zabrání rostlinné barvivo antokyanin (mění barvu v závislosti na kyselosti prostředí), které však v listech až dosud nebylo přítomné. A otázka vědců byla na světě: proč vynakládá list, který má před sebou sotva týden existence, energii k tomu, aby vyprodukoval nový pigment?

Podle jedné teorie za to může 35 000 000 let trvající válka mezi stromy a hmyzem, který hledá místo pro poslední podzimní potravu a nakladení vajec. Právě červené listy má hmyz, například mšice, problém rozeznat a tak raději napadne strom se žlutými listy.

reklama

Jiná teorie však míní, že varianty červeného antokyaninu stromů v jedné oblasti, má co do činění spíše s úrodností či chudobou půdy, v které stromy rostou.

Vědci z Jižní Karoliny zkoumali konkrétně javor červený a ambroň západní a prokázali, že stromy rostoucí v bohatší půdě mají více žlutých listů a půda chudší na živiny naopak „produkuje“ listy zbarvené do červena.

Experiment dokládá, že antokynin slouží jako ochranný pigment, který pomáhá maximalizovat čerpání živin, těsně před tím, než listy odumřou. Červený pigment totiž chrání zbytky zelených chloroplastů před poškozením. A takové stromy mohou tvořit cukry déle, než ostatní.

Čím déle může fotosyntéza pokračovat, tím více živin si z toho může strom použít na jaře. A právě proto je červená barvou podzimu.

reklama
Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz