CO: souplodí
KDE: jahoda (Fragaria)
ZVĚTŠENÍ: cca 70x
To, co běžně nazýváme plodem jahody, onen červený špičatý „kalíšek“, vlastně pravým plodem ve skutečnosti není. Jedná se o tzv. souplodí nažek, suchých nepukavých plodů, umístěných na šťavnatém zdužnatělém květním lůžku.
Na barevně upravené elektronové mikrofotografii povrchu jahody jsou vidět zelená oválná „vajíčka“. To jsou právě výše zmiňované nažky, skutečné plody jahodníku. Hnědé trubkovité předměty mezi nimi jsou samičí reprodukční orgány jahodníku – pestíky.
Plody hlavně pro pány
Jahody jsou velmi bohatým zdrojem vitaminu C a obsahují i další zdraví prospěšné látky: vitaminy A, E a B, organické kyseliny (jablečnou, citronovou, šťavelovou, salicylovou) a v neposlední řadě i lehce stravitelnou vlákninu. Na druhou stranu obsahují malý podíl přírodních cukrů.
Podle některých výzkumů mají jahody příznivý vliv na tvorbu mužského pohlavního hormonu testosteronu a tím i na aktivitu spermií. Navíc podporují i krevní oběh, metabolismus, působí proti nachlazení a jsou vhodné i při léčbě některých srdečních chorob.
Jahody jíme už dlouho
Jahody znali a pěstovali již staří Římané, ovšem v širším měřítku se prosadily až v pozdním středověku. Antonio Duchesne, zahradník francouzského krále Ludvíka XV. (1710–1774), zkřížil jahodník virginský (Fragaria Virginiana) a jahodník chilský (Fragaria Chiloensis).
Z tohoto spojení vznikl jahodník ananasový (Fragaria Ananassa), který je současnou nejčastěji pěstovanou odrůdou jahodníku.
Na území současné České republiky proniklo pěstování jahod ve velkém až v 19. století, kdy se jahodami začala plnit pole u Neveklova na Benešovsku.