Až téměř neuvěřitelně vypadá zpráva z University of California v Los Angeles (UCLA). Tamní vědci identifikovali gen pro radost. Nejen v tom smyslu, že našli gen, nad kterým mohou jásat, našli konkrétní gen, jehož funkce a změny souvisí s optimismem a sebevědomím.
Zdá se nemožné, že by jeden gen měl takovou kontrolu nad životem, ovládal tři klíčové psychologické parametry, prevenci a zvládání strachu, stresu a depresí.
Vědci se už pídili po takovém genu několik let, věřili, že prostě musí takový regulační faktor existovat, ale nemyslí si samozřejmě, že „jeden gen“ znamená, že se jedná o jednoduchou záležitost. A o kterém genu je řeč?
I to je překvapení. Je to gen kódující receptor oxytocinu. Oxytocin je hormon, jehož hladina se zvyšuje v reakci na stres a je spojován s pozitivními sociálními dovednostmi, jako je empatie, důvěra a radost z komunikace s přáteli.
Vědci však chtějí zajít ještě dál, chtějí se zabývat vztahy mezi vlivem genu pro receptor oxytocinu a podstatně obtížněji měřitelnými psychologickými souvislostmi.
Gen pro receptor oxytocinu má v jednom podstatném místě dvě verze: „A“ (adeninovou) variantu a „G“ (guaninovou) variantu. Několik studií ukázalo, že lidé s alespoň jednou „A“ variantou mají zvýšenou citlivost na stres, horší sociální dovednosti a horší kvalitu duševního zdraví.
Někteří lidé jsou pochopitelně skeptičtí k tomu, že by geny měly předurčovat jakékoliv chování nebo psychický stav. Vědci tvrdí, že geny mohou přednastavit základy chování, ale nerozhodují o konečném výsledku, geny nejsou osud.
„Někteří lidé si myslí, že geny osud jsou, pokud máte konkrétní gen, pak budete mít konkrétní výsledek. To rozhodně není tento případ,“ říká Shelley E. Taylorová z UCLA. „Tento gen je jedním z faktorů, který ovlivňuje psychické zdroje deprese, ale samozřejmě hrají roli i faktory vnějšího prostředí.
Podporující dětství, dobré vztahy, přátelé a dokonce i jiné geny hrají roli v rozvoji psychologických nástrojů a tyto faktory také hrají velmi podstatnou roli v tom, zda lidé ve výsledku propadají depresím.“.
I lidé s variantou „A“ mohou depresi překonat a naučit se zvládat stres. Jak říkají vědci, nezjistili nic, co by bránilo úspěšnému tréninku zvládání dovedností. Naznačují , že by lidem zcela jistě prospělo, kdyby dokázali pravidelně trénovat své duševní schopnosti, aby byli optimističtější, měli vyšší sebevědomí a schopnost vyrovnat se se stresující události.