Nejčerstvější zprávy o tom, co dokáže způsobit jen nepatrné zvýšení teploty mořské vody, přinesl nedávno tým mořského biologa Craiga Smitha z univerzity v Manoa na Havaji. Hlubiny v blízkosti Antarktidy začali masově obsazovat obrovští mořští krabi.
Globální proměny klimatu mohou mít řadu důsledků, na které by laik jen stěží pomyslel. Odtávání antarktických ledovců např. způsobuje, že voda blíže hladině je chladnější, než voda u dna. Teplotní gradient způsobuje navíc drobnou změnu v proudění oceánské vody.
Tyto proudy pravděpodobně strhly řadu larviček krabů druhu Neolithodes yaldwyni, který jinak obývá teplejší severní oblasti Jižního oceánu. Teploty se v oblasti hlubokomořské propasti Palmer Deep v hloubkách mezi 1400 – 950 m změnily za posledních 30 let z 1,2 0C na 1,47 0C. I tato drobná změna však umožnila drobounkým larvičkám, aby se zde uchytily a postupně vyrostly v nachově zbarvené obry s průměrem až 1 m.
Tito obři jsou pochopitelně velmi žraví s zkonzumují prakticky všechno, co jim přijde na mořském dně do cesty: ježovky, lilijice, sumýše, hvězdice a hadice. Podle Craiga Smithe tak mohou během velmi krátké doby zlikvidovat ekosystém, který se v okolí Antarktidy formoval celých 14 miliónů let.