Fyzik Donald Kessler, který dlouho pracoval pro NASA, se dočkal zvláštního, ve svých důsledcích vlastně nepříliš lichotivého ocenění své práce. Jeho jméno nese tzv. Kesslerův syndrom, který popisuje kaskádovitý efekt množení „kosmického smetí“ na oběžné dráze kolem Země.
Kesslerův tým přišel nedávno s novou studií, která popisuje katastrofální situaci v okolí Země.
Blízké okolí Země je zaneseno obrovským množstvím vesmírného odpadu, který tvoří nebezpečí nejen pro všechny další vesmírné mise, ale také pro úspěch zcela běžných satelitů, např. televizních, meteorologických či GPS družic.
Donald Kessler je na problematiku vesmírného odpadu jedním z největších odborníků. Podle něj má největší část současných problémů původ ve dvou vesmírných srážkách. V roce v roce 2007 testovali Číňané protisatelitní střelu na svém satelitu Fengyun-1C, v 2009 se srazil nefunkční sovětský satelit se satelitem firmy Iridium Communications.
Obě srážky vyprodukovaly obří množství drobnějších částí, které se zase znovu srážejí s dalšími a počet jednotlivých kusů na oběžné dráze narůstá. Jen tyto dvě srážky je stihly zdvojnásobit. Právě pro toto kaskádovité narůstání se vžívá název Kesslerův syndrom.