Monument Stonehenge v jihoanglickém hrabství Wiltshire a lokalita Carn Menyn ve Walesu jsou od sebe vzdáleny celých 240 km. Ani tato vzdálenost nezabránila neolitikům před 4000 lety, aby ke stavbě Stonehenge použili kámen právě z tohoto místa.
Britští archeologové nedávno objevili na waleské lokalitě hrobku, která svým stylem velmi připomíná právě anglické Stonehenge.
Spojení mezi oběma místy poprvé navrhl geolog Herbert Thomas in 1923 na základě srovnání horniny doleritu, z něhož je postavena nejstarší část Stonehenge. Díky vykopávkám, které byly ve Stonehenge uskutečněny v roce 2008, se toto spojení prakticky potvrdilo.
Tento úspěch podnítil dva největší odborníky na Stonehenge, prof. Geoffa Wainwrighta a prof. Timothy Darwilla k dalšímu průzkumu waleské lokality. V současné době se věnují v první řadě průzkumu hrobky, která pochází zhruba ze stejdné doby, kdy byla postavena nejstarší část Stonehenge a vykazuje i podobné architektonické znaky.
Oba vědci mají za to, že za zvláštní hodnotou tohoto místa mohla stát přítomnost řady pramenů, který byly u neolitiků drženy ve velké úctě. Významnost místa by pak vysvětlovala, proč se lidé při tehdejším stavu technologií vůbec obtěžovali s něčím tak namáhavým, jako byl transport obrovských bloků horniny na vzdálenost 240 km.