Zatímco někteří lidé bez problémů vstanou v pět ráno a před ochodem do práce či školy stihnou ještě spoustu práce, jiní mají problém „nastartovat“ před desátou hodinou. Lidé typu „sova“, kteří chodí pozdě spát, mohou mít oproti „skřivanům“ i jiné nevýhody, než jen ranní rozespalost.
Turečtí vědci přišli nedávno se zjištěním, že pozdní ukládání ke spánku může přispívat k nočním můrám.
Dřívější studie prokázaly, že asi 80 % dospělých lidí mívá noční můru přinejmenším jednou za rok, asi 5 % lidí pak trpí nepříjemnými sny více než jednou měsíčně. V nové studii, kterou publikovali vědci pod vedením Yavuze Selviho z univerzity v tureckém Van, bylo zkoumáno 264 subjektů (studentů z různých univerzit).
Z výzkumu vyplynulo, že studenti, kteří sami sebe popsali jako „sovy“, měli téměř dvojnásobně vysokou frekvenci nočních můr. .
Jaký je přesně důvod tohoto jevu vědci však zatím netuší. Mezi návrhy, které padají se nejčastěji objevují deprese a stresující životní styl. Vědci také zaregistrovali, že existuje rozdíl ve frekvenci nočních můr mezi pohlavími i věkovými skupinami. Jak však poznamenávají, výzkumy jsou v tomto oboru prakticky stále na začátku.