Jako sci-fi vypadá studie publikovaná čínskými vědci z Tsinghua University v čínském Pekingu. Podle ní je přiblížení líného asteroidu (o malé rychlosti a do určité velikosti) k Zemi vítanou událostí, čím blíže, tím lépe.
Proč? Aby jej bylo možné umístit na oběžnou dráhu. Nikoliv jako základnu pro superobří laser, ale proto, aby bylo možné jej zpracovávat.
Meziplanetární cestovatelé mají pro pozemšťany zajímavé složení, představují kosmické banky s vklady v drahých kovech a minerálech, v hodnotách téměř nevyčíslitelných. Studie se zabývá tím, za jakých podmínek by bylo možné asteroid zachytit na oběžné dráze tak, aby nehrozilo, že se s ním Země srazí. V naší Sluneční soustavě se takové věci občas stanou, tak se například kdysi zachytila na přechodnou dobu v gravitačním poli Jupitera kometa Oterma.
Studie analyzovala dráhy asi 6 000 známých těles blízkých Zemi a nevytipovala z nich žádné vhodné, které by se v dohledné době mohlo dostat na oběžnou dráhu Země. Pokud by však mělo takové těleso dostatečně nízkou rychlost, bylo by možné mu změnit dráhu tak, aby se stalo naším novým malým satelitem?
Podle čínských vědců je jedním z kandidátů malý asteroid nazvaný 2008EA9, který proletí nejblíže k Zemi v roce 2049. Musel by být podle propočtů urychlen o 410 metrů za sekundu, aby se dostal na oběžnou dráhu ve vzdálenosti dvakrát větší než Měsíc.
Mohla by být do budoucna vyvinuta reálná technika na zachycení asteroidu? A pokud ano, naznačují vědi i jeden netechnologický aspekt – kdo a podle čeho bude rozhodovat, že umístění miliónů tun do té doby neškodné skály lidstvu nad hlavu, na oběžnou dráhu, je žádoucí?