Stovky druhů bakterií mají jako domovskou adresu lidský trávicí trakt. Povšechně se učíme o tom, že pomáhají trávení a posilují imunitu. Je to ale všechno? Je vůbec možné, aby to bylo všechno, když v lidském těle všechno souvisí se vším?
Vědci z University College Cork v Irsku zveřejnili studii, že střevní bakterie mění zdraví a fyziologii způsobem, který teprve začínáme chápat. Mohou zasahovat do projevů mysli, měnit chemické pochody v mozku a ovlivňovat nálady a chování.
První studie byly zaměřené na vliv bakteriálních toxinů, ale nyní se ukazuje, že i docela vlídné bakterie – Lactobacillus rhamnosus, složka probiotických doplňků, způsobují více změn, než je známo.
Naštěstí zdá se pozitivních. U pokusných hlodavců po šesti týdnech podávání L. rhamnosus byla zjištěná menší míra stresu v situacích, ve kterých je obvykle vyšší, například při pohybu na otevřeném prostranství nebo při plavání ve vodě.
Vědci také zjistili, že pro přenos působení laktobacilu až na úroveň mozku je nezbytná správná funkce bloudivého nervu (nervus vagus), který inervuje krční, břišní a hrudní dutiny. Podrobnosti toho, jak se to děje, jsou tématem, na které se vědci soustředili nyní.
Možnost měnit emoční stavy mikroflorou ve střevech je skutečně průkopnická myšlenka, která otevírá zajímavé úvahy. Emeran Mayer, gastroenterolog z University of California v Los Angeles je však z jednoho pochopitelného důvodu skeptický: „Já osobně se domnívám, že lidské emocionální chování je mnohem složitější, takže si nemyslím, že bude možné docílit tak dramatické reakce.
Jiní odborníci však možnost doplňkové léčby nechávají otevřenou.