Téměř 20 let se astrofyzikové snažili o realistický model vzniku spirálních galaxií, jakou je i naše Mléčná dráha. Astrofyzikové z university v Zurichu a v Santa Cruz vyvinuli velmi komplexní simulaci, ve které se spirální galaxie vyvíjejí bez dalšího zásahu.
Pojmenovali ji Eris, podle řečké bohyně sváru protože debaty okolo vzniku galaxií trvají už dlouho. Podařilo se modelovat reálný proces tak, aby se pozorování astronomů a výpočty astrofyziků přesně shodovaly.
Všechny předchozí pokusy ztroskotaly většinou na tom, že buďto měla simulovaná spirální galaxie příliš mnoho hvězd nakumulovaných ve středu nebo byla hmotnost některých hvězd příliš velká.
Současný model s vysokým rozlišením simuluje formování galaxie s hmotností 790 miliard našich Sluncí, tvořenou 18,6 miliony částic, ze kterých se formují plyny, temná hmota a hvězdy. Pro výpočty byly použity vysoce výkonné superpočítače Cray XT5 „Monte Rosa“ ve švýcarském výpočetním centru (CSCS) v Curychu a v laboratořích NASA. Průměrný PC by na provádění výpočtů potřeboval 570 let.
Simulace předpovídá např. hvězdy a plyny ve vnější části naší Galaxie vzdálené 600 tisíc světelných let. Teprve další generace kosmických sond a dalekohledů budou schopny detekovat tyto velmi slabé hvězdy.
Další detaily mohou doplnit a prověřit i teleskopy, kterými lze měřit rentgenové záření, např. z plánované mise IXO Evropské kosmické agentury (ESA).