Možná jste si někdy lámali hlavu nad tím, proč rostliny rostou vzhůru. Pokud vám někdo nadiktoval ve škole řešení, mýlil se. To správné zřejmě objevili vědci z University of British Columbia teprve nyní.
Jejich objev objasňuje, jak rostliny koordinují milióny buněk tak, aby rostly vzhůru, soutěžily o světlo, pronikaly do půdy a mohly získávat vodu a živiny, rozevíraly a natáčely listy a otevíraly okvětní plátky.
Už nějakou dobu vědci vědí o existenci mikrotubulů, lešení, které předurčuje směr expanze buněk. Mikrotubuly si můžete představit jako malé víceúčelové válce, které se samoorganizují pro účely transportu i stavby takových monumentů jako jsou chromozomy nebo určování tvaru buněk.
Nyní biologové ve spolupráci s matematiky zjistili, že klíčovou roli přij ejich organizaci hraje protein nazvaný CLASP, který podle signálů z vnějšího i vnitřního prostředí moduluje prostorové vazby uvnitř buňky.
Vědci také zkusili, co to udělá, když gen pro protein zmutují a ukázalo se, že buněčná struktura postupně kolabuje.
Tento objev může mít význam např. pro výzkum biologii kmenových buněk v oblasti biomedicínského výzkumu. „Mikrotubuly a CLASP proteiny jsou společné pro všechny typy buněk, ať už se jedná o živočichy, rostliny a houby nebo mnohé jednobuněčné organismy,“ upozorňují vědci.
Výsledky výzkumu jsou důležité i pro pochopení jejich funkce v buňkách tak různorodých typů jako jsou neurony nebo patogenní prvoci.