Profesor Arne Akbar z UCL (University College London), který vedl tento výzkum, vysvětluje: „Náš imunitní systém se postupně oslabuje jak stárneme, protože pokaždé, když se zotaví z infekce, se deaktivuje část našich bílých krvinek. Jedná se o důležitý proces, který se pravděpodobně vyvinul, aby se zabránilo některým druhům rakoviny, ale současně se oslabuje naše obrana.“ Některé imunitní buňky se vypínají v těle mechanismem, který nebyl identifikován. I kdybychom nemohli tyto buňky znovuaktivovat trvale, máme představu, jak je dočasně probudit ze spánku, aby se imunitní systém posílil v kritické situaci.
Obecným mechanismem pro měření délky života buněk jsou telomery, úseky DNA na konci chromozomů, které se při každém dělení buňky zkrátí. Ve spících buňkách imunitního systému ale k překvapení vědců byly ještě dost dlouhé na to, aby buňka mohla být aktivní.
To znamenalo, že inaktivační mechanismus musí být jiný. Vědci nyní zkoumají jeho princip a možnosti aktivace spících bílých krvinek, aby bylo možné posílit imunitu i ve stárnoucím organismu. Jejich výzkum otevírá vzrušující možnost poskytnout imunitnímu systému seniorů určitou vzpruhu, aby jim pomohla bojovat s infekcemi, ale není to samozřejmě pramen věčného mládí, upozorňují vědci.
Pro náš imunitní systém je naprosto normální, aby se stal méně efektivní a existují pro to dobré evoluční důvody.