Evoluce může probíhat u jednoho druhu tak rychle, že její dopad na populaci i její biologické projevy je možné pozorovat v průběhu několika málo generací. To dokazuje nový výzkum vědců z University of California v Riverside.
Výzkumníci se zaměřili na mšice, obávané škůdce kulturních plodin, a testovali vliv jejich rychlého vývoje na divoké populace v rámci jednoho vegetačního období jedné vybrané plodiny.
Každý podzim proběhne u mšic jeden cyklus pohlavního rozmnožování a na jaře následuje několik nepohlavních generací. Během tohoto procesu si konkuruje více klonálních linií, což vede ke změnám frekvence a průměrného zastoupení sledovaných znaků v populaci.
Vědci porovnávali vývoj jednoho izolovaného klonu, tedy geneticky identického, s populací mšic, ve které byly zastoupeny dva klony. Opakovaně zjistili, že ve druhém případě docházelo ke změnám sledovaných genetických znaků už ve čtvrté nebo páté generaci.
Ukázalo se, že v důsledku toho také rostla tato vyvíjející se populace asi o 42 % rychleji!
Vědci upozorňují, že podobný rychlý vývoj a vyšší nárůst počtu jedinců mohou urychlit i lidské zásahy jako používání pesticidů, které v důsledku vedou k vyšší genetické variabilitě populace škůdců. Je třeba změnit tedy úhel pohledu, protože se zdá, že škůdce trochu podceňujeme.