Jedním z důležitých motorů půdních ekosystémů je spolupráce mezi kořeny rostlin a vlákny hub, tzv. mykorrhiza. Rizikem, které hrozí každé spolupráci je však to, že se postupem času zvrhne do pouze jednostranného využívání.
Vědci z britského Oxfordu nedávno přišli na to, že výměna živin mezi houbami a rostlinami se řídí pravidly férového obchodování.
Výměna živin vypadá v základu tak, že houby poskytují rostlinám fosfor, který samy z půdy jen těžko získávají, rostliny jim na oplátku dodávají „palivo“ v podobě cukrů. Při této výměně pochopitelně existuje řada příležitostí k podvodům.
Houba by se mohla například přimknout k řadě různých kořenů, kýžený fosfor by však mohla dodávat jen jedné z rostlin. Přesně stejně by mohly „podvádět“ i rostliny.
Tým Stuarta Westa z univerzity v Oxfordu zkoumal do velkých podrobností vztahy mezi kořeny rostliny tolice (příbuzná např. našim jetelům) a jejího mykorrhizního partnera. Vědci zjistili, že rostliny dokáží velmi dobře rozeznat, která houba s nimi spolupracuje a která nikoliv. Čím více houba odměňuje rostlinu, tím štědřejší je naopak rostlina k ní.