Papilární linie na spodní straně prstů, speciálně na jejich konečcích, nazývají odborníci také dermatoglyfy. U některých lidí se velmi vzácně objeví porucha, jejíž název, adermatogylfie, již mnohé napovídá.
Takovým jedincům jedinečná struktura linií na konečcích prstů chybí. S návrhem na genetické vysvětlení této poruchy přišel tým vedený švýcarským dermatologem Peterem Itinem.
Peter Itin studoval případ švýcarské občanky, která měla skutečně neobvyklý problém: při snaze dostat se na přes hlídky Národní bezpečnosti na území Spojených států vyšlo najevo, že jí chybějí otisky prstů.
Při bližším ohledání její rodiny se ukázalo, že tímto problémem netrpěla pouze ona, ale 9 z jejích blízkých příbuzných. Vědcům bylo tedy ihned jasné, že tato neobvyklá vlastnost musí mít poměrně jednoduchou genetickou příčinu.
Vědci tedy odebrali genetické vzorky členům rodiny, u nichž se vada projevila a porovnávali se vzorky příbuzných, kterým otisky nechyběly. Nejprve vytipovali 17 míst v genomu, v nichž se postižení a nepostižení členové rodiny lišili a poté je začali postupně prověřovat.
Po úmorné práci se nakonec dostali až ke zvláštnostem v utváření genu zvaného SMARCAD1, který se přepisuje jen v kůži. Vědci mají tedy za to, že tajemství velevzácné poruchy bylo rozlousknuto.