Jméno království Patina je povědomé skutečně málokomu. Šlo o malé a poměrně krátkodechý politický útvar na území dnešního jihovýchodního Turecka, které svůj největší rozkvět zažilo zhruba v období 950-725 př.n.l.
Mezinárodní tým archeologů zde nedávno objevil zbytky monumentální brány, ozdobený sochami lvů takřka v životní velikosti.
Tayinat Archaeological Project je archeologický projekt vědců z asi 20 univerzit, vedený specialisty z torontské univerzity, zaměřený na průzkum klíčového období ve vývoji blízkovýchodních kultur tzv.
syro-anatolské oblasti. Období jejich zájmu, které se kryje s přechodem mezi dobou bronzovou a železnou, bylo v politickém aspektu poznamenána především rozkladem tehdejšího hegemona oblasti dnešního Turecka a Sýrie, mocné Chetitské říše.
Na uprázdněné místo nenastoupila ihned jiná velká říše, ale řada státečků s často překvapivě vyspělou kulturou. Důkazem je i nový nález brány s nádhernou výzdobou v podobě lvích plastik.
Podle prof. Timothy Harrisona z Toronské univerzity hrála dekorovaná brána roli zejména jako symbol moci vládnoucích elit, které tak mohly navazovat na snahy předcházející chetitské civilizace. Celý komplex brány i soch byl podle všeho zničen v roce 738 př.n.l., kdy do oblasti pronikla vojska nového nastupujícího vládce oblasti, Asyřanů.