Pokud se výsledky elektrotechniků z Duke University potvrdí, pak se zrodí technologie založené na tom, že bude možné zacházet se světlem stejně jako s proudem elektronů. Výzkumníci dokonce hovoří o nahrazení elektronických součástek součástkami založenými na optických technologiích.
To by pak ale byla podobná revoluce jako zavedení kabelů s optickými vlákny v telekomunikačním průmyslu. Jejich objev je postavený na použití exotických kompozitních materiálů, tzv. metamateriálů, které mohou být navrženy tak, aby měly vlastnosti u přírodních materiálů nedostupné. Strukturou by se daly obrazně přirovnat k miniaturní sadě žaluzií.
Když světlo prochází nějakým materiálem, může se lomit, slábnout, ale je to stále totéž světlo. Některé „nelineární“ materiály nerespektují toto pravidlo a mění světlo na jiné, třeba s dvojnásobkem původní frekvence.
To dělají třeba krystaly v některých laserových ukazovátkách, které běžně transformují laserové světlo do světla jiné barvy. Elektrotechnici však tento jev zdokonalili, takže dokážou řídit tuto transformaci a kromě přesné změny frekvence dokážou i odrážet přicházející světlo požadovaným směrem.