Ve světě dnešní fyziky, možná však i celé vědy vůbec neexistuje snad dráždivější otázka, než je prokázání existence Higgsova bosonu. Tato částice je zatím jediná, která chybí ve skládačce „standardního modelu“, v němž zaujímá zcela klíčové místo.
Měla by totiž ostatním částicím udílet jejich hmotnost. Pátrání po této tajemné částici se věnuje zejména Velký hadronový srážeč (LHC) nedaleko Ženevy. Zcela nedávno přišly od vědců ze 2 experimentů, které v LFC probíhají zprávy, podle nichž by Higsův boson poprvé „vystrčil růžky“ z mlhy po srážce protonových paprsků.
Dva největší detektory částic v LHC zvané ATLAS a CMS nedávno ohlásily zvýšené množství lehčích částic (W bosonů, zodpovědných za slabou jadernou interakci) ze srážek paprsků při nižších energiích, mezi 130-150 gigaelektronvolty.
Tyto hodnoty jsou zhruba uprostřed mezi hodnotami, kde by se měl podle očekávání Higgsův boson objevit. Podle mluvčího experimentu CMS Guido Tonelliho je však třeba velké opatrnosti: statistická data ještě zdaleka nejsou průkazná.
Podle Tonelliho se budou vědci v následujících měsících soustředit zejména to, aby problematickou oblast prozkoumali do co největších detailů.