Rostliny to mají při rozmnožování a šíření po světě mnohem složitější než živočichové. Příroda jim totiž většinou nenadělila schopnost aktivního pohybu a nezbývá jim proto než vložit se do rukou větru či nějakému z pomocníků.
Při opylování je nejčastějším pomocníkem hmyz, při šíření jsou to zase ptáci, kteří vzácná semena roznášejí po světě díky triku, které na ně rostliny přichystaly: nabídly jim totiž potravu. Japonští vědci přišli nedávno se zjištěním, že stejný trik nejspíše používají i někteří živočichové.
Konkrétně „šnečkové“ druhu Tornatellides boeningi, kteří by to měli jinak s vlastním šířením podobně těžké jako rostliny.
Na těchto drobných plžích si často pochutnávají dva druhy ptáků, které jsou běžné na ostrovech Ogasawara jižně od Tokya, kde vědci pod vedením Šiničiró Wady z university v Sendai v prefektuře Tohoku. Konkrétně se jedná o dva pěvce:
kruhoočko japonské (Zosterops japonicus) a bulbulčíka japonského (Ixos amaurotis). Vědci zjistili, že nezanedbatelné procento plžů (14,3 % v případě prvního druhu a 16,4 % u druhého druhu ptáků) projde trávicím traktem bez větší újmy na zdraví. Ptáci pak mohou plže rozšiřovat ve svém trusu stejně jako semínka.