Fosílie připomínající pocuchaný koberec, ovšem neobvyklého stáří a zvláštního významu, našli vědci z týmu Frances Westallové v jižní Africe. V povrchové vrstvě viděli malá vlákna, asi 0,3 mikrometrů dlouhá – jak se později ukázalo, zřejmě zbytky fotosyntetických mikroorganismů, žijících před asi 3,3 miliardami roků.
Důkazem pro tvrzení o jejich schopnosti fotosyntézy byl nález malých krystalků aragonitu. Ten je nacházený jako minerální precipitát biologického původu, ale v současných podmínkách se rychle mění na vápenec.
Ve fosilních vrstvách však analýza prokázala přítomnost 5 – 10 nm velkých aragonitových krystalků. A právě ony jsou podle vědců důkazem toho, že mikroorganismy, které je vytvořily, musely být schopné fotosyntézy, jinak by aragonit vytvořený in situ („na původním místě“) nemohly obsahovat.
Uchovaly se zřejmě díky přítomnosti inhibitorů v krystalické mřížce, přítomnosti organických molekul a poměrně rychlému prosycení vrstvy hydrotermálními křemičitany. Kromě toho analýza prokázala překvapivě i přítomnost síry v množství do 1 %.
To naznačuje i přítomnost síru redukujících bakterií, podobně jako v dnešních systémech.