Domů     .Top
Exotické vlhy hnízdí ve středních Čechách
21.stoleti 30.6.2011

Teplomilné vlhy zahnízdily letos v okolí Prahy. S nejpestřeji zbarveným Evropským ptákem se tak můžeme setkat i daleko od tradičních hnízdišť na jižní Moravě. Ornitologové vyzývají veřejnost, aby případné pozorování vlh nahlásila.

Jednou z významných událostí letošní ornitologické sezóny je zcela mimořádný výskyt nejpestřejšího evropského ptáka vlhy pestré (Merops apiaster) v Čechách. Tento exoticky vyhlížející teplomilný pták je domovem především na jižní a střední Moravě, kam se rozšířil z jihovýchodní Evropy na přelomu 80. a 90. let minulého století.

Pozorování v Čechách byla vždy mimořádná a hnízdění jednotlivých párů by se dala spočítat na prstech jedné ruky. Až do letošního roku.

Nejprve bylo v jedné z mnoha pískoven v dolním Povltaví pozorováno téměř 30 těchto elegantních letců. Sedm vlh zde zůstalo, zbylé odlétly neznámo kam. Postupně ale ornitologové nalezli další dvě hnízdiště na Mělnicku a jedno na Benešovsku. Zatím poslední pár se objevil na Žatecku.

„Počty hnízdících párů na Moravě se zvolna blíží ke třem stovkám a také v Rakousku a v Německu vlh neustále přibývá,“ říká Lukáš Viktora, koordinátor ochrany druhů České společnosti ornitologické a dodává:

„Je proto velmi pravděpodobné, že se tento nárůst projeví i v Čechách. Letošní rok je však v tomto ohledu zcela mimořádný a vlhy nás příjemně zaskočily.“.

Ornitologové proto vyzývají veřejnost, aby jakýkoli výskyt vlh hlásila do sekretariátu ČSO na e-mailovou adresu viktora@birdlife.cz, případně na telefon 777 579 542. „Vůbec nejlepším způsobem je zaznamenat takové pozorování přímo do Faunistické databáze ČSO na avif.birds.cz, kde jsou data přehledně a spolehlivě uložena,“ radí Viktora.

Vlhy jsou ptáci velikosti štíhlého drozda s modrozelenou hrudí a břichem, svítivě žlutým hrdlem a kaštanově hnědým hřbetem. Přes sytě červené oko mají široký černý pásek. Živí se větším létajícím hmyzem a proto je najdeme nejčastěji na výslunných jižních svazích stepního charakteru, ale i v polích s kvetoucími kulturami, v sadech nebo ve vinohradech.

Své hnízdo si budují v šikmých písčitých nebo hlinitých stěnách podobně jako břehule nebo ledňáčci. Proto se s nimi nejčastěji setkáme v místech, kde se těží nebo těžily cihlářské hlíny, štěrk a písek. Často však vezmou zavděk i docela malou stěnou ve stráni nebo úvozové cestě.

-tisková zpráva ČSO-

Kontakt: Lukáš Viktora, viktora@birdlife.cz, 777 579 542

Foto: Přemysl Vaněk/archiv ČSO.

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz